Derin Öğrenme Uygulamaları

Derin Öğrenme ile akıllı sistemler oluşturma, son yıllarda büyük teknoloji firmalarının gündeminde olan bir konu. Aşağıda bazı büyük teknoloji firmalarının Derin Öğrenme üzerine yaptıkları araştırmalara dair bilgiler sunulmuştur.http://fortune.com/ai-artificial-intelligence-deep-machine-learning/ ).

Bir Startup olan Deep Genomics, tonlarca canlı hücresi bilgisinden  genom değişikliklerinden kaynaklanan sonuçları tahmin etmeleri için Derin Öğrenme kullanmaktadır. Geliştirilen sistem, kişinin belirli bir hastalığını anlamada veya anormallik durumlarının tespit edilmesinde kullanılmakta.

Günümüzde çok fazla cihaz internete erişebilmektedir, hacker lar için bir sisteme sızabilmek adına bir çok giriş noktası bulunmakta ve bu giriş noktalarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Siber güvenlik alanı geliştirilen uygulamalar daha güvenli bir sistem oluşturmanın yanı sıra, bir sonraki saldırının nereden olacağını da tahmin edebilme kapasitesine sahip olmalıdır. Her geçen gün saldırganlar, hedef sistemi hackleyecek bir uç birim arayışı içerisindeler. Bu nedenle siber saldırılara karşı güçlü bir savunmaya sahip olmak saldırgan gibi düşünmekten geçmektedir. Deep Instinct gibi şirketler, daha önce hiç tespit edilmemiş yeni tehditleri tanımak ve bu sayede siber suç örgütlerinden bir adım önde olmasını sağlamak amacıyla Derin Öğrenme yöntemleri kullanmaktadırlar .

Sürücü-Yardımı servislerinin kullanıldığı birçok araç günümüzde kullanılmaktadır. Ancak bu tip araçlar beklenmedik olayların oluşması durumunda kullanıcıların devreye girmesine ihtiyaç duyuyorlar. Günümüzde bu araçların yerini sürücüye hiç bir şekilde ihtiyaç duymadan seyahat edilebilen araçlar almaktadır. Otonom araçlar üzerine çalışmalar yapan birçok firma bulunmaktadır. Drive.ai da bunlardan birisidir. Drive AI, aracın çeşitli sürüş koşullarını simule ederek hatasız bir otonom sürüş gerçekleştirebilmek amacıyla Derin Öğrenmenin gücünden faydalanmaktadır. Benzer şekilde Nvidia firması da Otonom Araçlar üzerine çalışmalar yapmaktadır. Nvidia ayrıca yüksek paralel işlem gücüne sahip ekran kartlarının üretilmesiyle Derin Öğrenme’yi performans noktasında destelemesiyle de tanınmaktadır. Ayrıca bu sektörde Google, Tesla ve otomobil endüstrisindeki büyük şirketlerin çoğu da sürücüsüz arabalar üzerinde araştırmalar yapmaktadır ve bunlardan bir kısmı bu araştırmalarında Derin Öğrenme tekniklerinden faydalanmaktadırlar.

Google, dünyada en çok kullanılan arama motorlarından birisidir. Google ve diğer arama motorlarının işleyiş mekanizmasında metin analizi çok önemli bir yer tutmaktadır. Bir sitenin indexlenmesi, rank değerinin üretilmesi, arama motorunda mantıklı sıralamalar ile kullanıcıya sunulabilmesi bir arama motoru için çok önemli özelliklerdir. Google, arama motoru için kullandığı algoritmalarında Derin Öğrenme tekniklerinin kullanıldığı büyük miktarda güncellemeler yapmış durumdadır. 2015 yılında kullanılamaya başlanan Derin Öğrenme tabanlı olan RankBrain teknolojisi arama sorgularının otomatik tamamlanmasında ve arama sorguların yönetilmesinde kullanılmaktadır. Bu teknoloji daha hiç kullanılmamış sorguların dahi yönetilebilmesine imkan tanımaktadır.

Son olarak teknoloji devi Apple yapay zeka tabanlı kullanıcı asistanı uygulaması olan Siri’yi tamamen Yapay Sinir Ağı tabanlı bir öğrenme altyapısına taşımıştır. Derin Öğrenme ile güncellenen yeni Siri ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılmaya başlandı. Daha sonra 15 Ağustos 2014’te tüm dünya da kullanılmaya başlandı. Güncellenen Siri’nin görünümü eskisiyle aynı, ancak çalışma mekanizması Derin Öğrenme ile güçlendirilmiştir. (Daha fazla örnek için bu linklere bir göz atanızı öneririm. link1link2.)

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *